Recent Job Placements (2015)

2015

Start date Autumn 2015 unless otherwise noted

Adela Amaral
Archaeology, Latin America-Mexico
Committee: Shannon Dawdy*, Alan Kolata, Stephan Palmie
Provost’s Postdoctoral Fellow, University of California at Berkeley

Andrew Bauer
Archaeology, South Asia
Committee: Kathleen Morrison*, Adam Smith, Mark Lycett,
Carla Sinopoli
Assistant Professor of Anthropology/Archaeology (Tenure Track), Stanford University

Betsey Brada
S/C-Medical, Africa-Botswana
Committee: Jean Comaroff*, Judith Farquhar, Susan Gal,
Joseph Masco, Mark Nichter
Assistant Professor of Anthropology (Tenure Track), Reed College

Lee Elizabeth Cabatingan
S/C-Legal, British Caribbean & Cuba
Committee: Stephan Palmie*, Justin Richland, Susan Gal,
John Comaroff
Chancellor's ADVANCE Postdoctoral Fellowship in Criminology,
Law & Society, UC Irvine

Zachary Chase
Archaeology/History, Latin America-Andes
Committee: Alan Kolata*/Dain Borges*, Shannon Dawdy,
Adam Smith
Visiting Assistant Professor of Anthropology (with promise of
Tenure Track), Brigham Young University.  (Jan 2015 start) 

Tatiana Chudakova
S/C-Medical, Russia/Buryatia
Committee: Judith Farquhar*, Susan Gal, Eugene Raikhel,
Jean Comaroff
Assistant Professor of Anthropology (Tenure Track),
Tufts University (Aut’16 start)

Lauren Coyle
S/C, Africa-Ghana
Committee: John Comaroff*/Jean Comaroff*/Francois Richard*, Ralph Austen
Postdoctoral Fellow, Princeton Institute for International and Regional Studies (PIIRS), 2015-16
Assistant Professor of Anthropology (Tenure Track), Princeton University (Aut'16 start) 

Kathryn Franklin
Archaeology,  Armenia
Committee: Adam T. Smith*/Kathleen D. Morrison*,
Shannon Dawdy, Francois Richard
Lecturer, School of the Art Institute of Chicago ’15-16

Kathryn Goldfarb
S/C, East Asia-Japan
Committee: Judith Farquhar*, Susan Gal, Danilyn Rutherford, Michael Fisch
Assistant Professor of Anthropology (Tenure Track) 
University of Colorado at Boulder

Courtney Handman
S/C-Ling, Oceania, PNG
Committee: Michael Silverstein*, Amy Dahlstrom,
Danilyn Rutherford, Joel Robbins
Associate Professor of Anthropology (Tenured),
University of Texas at Austin

Kelda Jamison
S/C, Turkey
Committee: Susan Gal, Joseph Masco, Victor Friedman, John Kelly
International & Scholarship Program Officer, Stanford Humanities Center

Chelsey Kivland
S/C, Caribbean, Haiti
Committee:  Stephan Palmie*/Jean Comaroff*, Judith Farquhar, Greg Becket
MAO Postdoctoral Fellow in Theory and Writing, Department of Anthropology, Columbia University 

Elise Kramer
S/C-Ling, US
Committee: Susan Gal*, Michael Silverstein, Joseph Masco
Visiting Assistant Professor, Anthropology, University of Illinois-Urbana/Champaign 

Genevieve Lakier
S/C, Legal Anthropology, Nepal (also has a JD from NYU)
Committee: John Kelly*, John Comaroff, William Mazzarella
Assistant Professor (Tenure Track), University of Chicago Law School

Kathryn Mariner
S/C, US Urban
Committee:  Joseph Masco*/John L. Comaroff*, Julie Chu,
E. Summerson Carr
Assistant Professor of Anthropology (Tenure Track),
University of Rochester

Gregory Duff Morton
S/C, Latin America-Brazil, Joint PhD with Social Service Administration
Committee: JeComaroff*/ Summerson Carr*, Julie Chu,
Dain Borges, William Sites
Postdoctoral Fellow, Watson Institute for International Studies, Brown University, 2 years
(Declined the Michigan Society of Fellows)

Shunsuke Nozawa
S/C-L, Japan
Committee: Michael Silverstein*, Susan Gal, Judith Farquhar
Project Assistant Professor, Interfaculty Initiative in Information Studies, Grad School of Interdisciplinary Information Studies,
University of Tokyo '15--

Elayne Oliphant
S/C-Religion, Europe-France
Committee: Danilyn Rutherford*/Susan Gal*, Rachel Fulton Brown (Hsitory), Martha Ward (Art Hist)
Assistant Professor of Religious Studies & Anthropology (Tenure Track), New York University

Jason Ramsey
S/C/Arch,   Latin America, Mexico
Committee: Shannon Dawdy*, Stephan Palmie, John Lucy,
Julie Chu, Francois Richard
Visiting Lecturer, University of the Fraser Valley, from Spring 2015 

Ender Ricart
S//C, East Asia-Japan
Committee: John Kelly*, Michael Fisch, James Ketelaar,
Gavin Hogham
Postdoctoral Fellow, Japan Society for the Promotion of
Science / Social Science Research Council

Jonathan Rosa
S/C-Ling, US urban, education, race
Committee: Susan Gal*, Michael Silverstein, Kesha Fikes
Assistant Professor  (Tenure Track) Graduate School of Education/
Center for the Comparative Studies of Race and Ethnicity, Stanford University

Eli Thorkelson
S/C, France, Higher Education
Committee: William Mazzarella*, Susan Gal, John Kelly,
Lauren Berlant [English], Jan Goldstein [History]
Mellon Postdoctoral Fellow in Digital Liberal Arts & Sociology/Anthropology, Whittier College

Gabriel Tusinski
S/C, Southeast Asia-Timor Leste
Committee: Susan Gal*/Danilyn Rutherford*, Francois Richard
Assistant Professor (Tenure Track), Humanities, Arts and Social Science Cluster, Singapore University of Technology and Design

Jeremy Walton
S/C - Religion, Middle East-Turkey
Committee: Willaim Mazzarella*, John Comaroff, John Kelly,
Lisa Wedeen, Hussein Agrama, Martin Stokes
Research Group Leader, Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity,  Göttingen. 5 Yr project on “Empires of Memory: The Cultural Politics of Historicity in Former Habsburg and Ottoman Cities.”

Hadas Weiss
S/C – Middle East-Israel/Palestine
Committee:  John D. Kelly*, Jean Comaroff, Moishe Postone
Postdoctoral Fellow (3 years), Max Planck Institute for Social Anthropology, Halle (Saale), Germany