2017 Awards and Honors

PRIZES

Richard Saller Dissertation Prize
Division of the Social Science, University of Chicago

Mark Anthony Geraghty 
“Genocide Ideology, Nation-Building, Counter-Revolution:
Specters of the Rwandan Nation-State”

Lichtstern Dissertation Prize  (Best PhD Dissertation in Anthropology)

Eric Michael Hirsch 
“Investing in Indigeneity: Development, Finance and the Politics of
Abundance in Andean Peru”

Daniel F. Nugent Dissertation Prize (Historical Anthropology)                     

Geneviève Godbout                      
“A House in Waiting: Food and Hospitality on Antiguan Plantations, 1783-1904”

Sol Tax Dissertation Prize  (For the Dissertation which “combines
highest intellectual merit with relevance to anthropology and action”)

Anna Maria Weichselbraun  
"Constituting the International Nuclear Order: Bureaucratic
Objectivity at the International Atomic Energy Agency (IAEA).”

Roy D. Albert Prize   (Best MA essay in Anthropology)       

Kristen Lynn Simmons   
“Toxic Settler Colonialism: Atmospheric Affects in the Mojave”

Lichtstern BA Essay Prize (Social Cultural/Linguistic Anthropology)

Henry Atticus Ballesteros              
“Governing the Labors of Memory at Bogota’s Center for Memory,
Peace, and Reconciliation: From Debt Crisis to Sewing Groups”

 Raymond Rui Fang 
“(En)Gendering Exploitation: Risk, Race, and Value in U.S. 
Medical Genetics”

Dahlberg BA Essay Prize (Archaeology/Physical Anthropology)

 Emily Ellis Boak                                                                                                                       
 “Militarized Landscapes and Cultural Heritage in Kandahar,
Afghanistan,  2001-2014.”

PRE-FIELD FELLOWSHIPS

Ford Foundation Predoctoral Fellowship

Alexis Rolando Chavez 

SUMMER 2017 GRANTS (Pre-field)

“SUMMER” 2017 GRANTS  (all levels – small awards)

Foreign Language & Area Studies Fellowships (various) – SUMMER

Jenna Marie Henderson (Arabic, Middlebury)
Patrick Charles Lewis (Ottoman Turkish, Istanbul, ANAMED)
Kelly Maureen Mulvaney (Chinese)

Center for Latin American Studies Tinker Travel Grants 

Agnes Mondragón Celis-Ochoa (Mexico)                     
Steven Daniel Schwartz (Colombia) 

 Center for East Asian Studies: Chinese Studies Pre-Dissertation Research Grants 

Ji Yea Hong           
Yukun Zeng 

University of Chicago Beijing Center Research Fellowship 

Hanna Marie Pickwell 

Committee on Southern Asian Studies (COSAS) Pre-Dissertation Rsch/Lang Study

Joshua David Babcock (Singapore)          
Rafadi Hakim  (Indonesia)          
Mannat Johal (Kannada language, Mysore)          
Mark Kelley  (India or Pakistan)

Pozen Human Rights Graduate Research Fellowships (72214) 

Alejandra Azuero Quiano  (Colombia)           
Molly Kathleen Cunningham  (Detroit)          
Jenna Marie Henderson  (Jordan) [decline]          
Steven Daniel Schwartz (Colombia)

Pozen Center Human Rights Internships

Julien Cossette  (Center for Neighborhood Technology, Chicago)          
Sebastian Fernando Otero (College, Guatemala)

Center for the Study of Race, Politics and Culture (CSRPC)
Graduate Research and 
 Travel Grants 

Sonia Alexandrine Porelle Grant (4 Corners Region, US Southwest)          
LaShaya Shari Howie  (New York City)

Transmedia Story Lab, Center for Interdisciplinary Inquiry
and Innovation in
Sexual and Reproductive Health (Ci3)
in the Dept of Obstetrics and Gynecology

Nida Paracha (Sexual & reproductive justice activism) 

African Studies Small Grant Program          

Raffaella Marianne Taylor-Seymour  (Zimbabwe)

University of Chicago Urban Doctoral Fellows          

Kelsye Christina Turner 

Department of Anthropology Leiffer Pre-Field Research Fellowships

Hannah Eisler Burnett  (Louisiana Gulf Coast)           
Kirsten Eloise Forsberg (Peru, Bioarchaeology Field School)
Sonia Alexandrine Porelle Grant  (NASA Marshall Space Flight Center)           
Jenna Marie Henderson  (Lebanon, Egypt)         
Rachel Shira Howard  (U. College London, Critical Theory)          
LaShaya Shari Howie (New York City)           
Briel Katherine Kobak  (New Harmony, Indiana) 
Agnes Mondragón Celis-Ochoa (Mexico) 
Anne-Sophie Reichert  (Berlin, London, Vienna)
Lauren Vivian Sutherland (Arizona-Sonoma Border)          
Kelsye Christina Turner (10414230) (Gary, Indiana)          
Estefanía Vidal Montero (10436131) (Tarapaca, Chile)

FIELD RESEARCH FELLOWSHIPS

Social Science Research Council – Mellon International
Dissertation Research Fellowship [SSRC-IDRF]

Eilat Maoz  (Jamaica)

Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research 

Kelly Wilcox Black (South India)           
Janet Elizabeth Connor (Norway)          
Rebecca Kate Journey  (Denmark)           
Matthew Charles Knisley (Tanzania-Archaeology)          
Marshall Mitchell Kramer (Southwest China)          
Hiroko Kumaki (Japan)          
Hannah Renee McElgunn (Hopi)           
Johanna Alaimo Pacyga (Senegal/France)           
Heangjin Park  (NE China)

National Science Foundation Doctoral Dissertation Research Improvement Grants 

Kelly Wilcox Black (South India/Data Analysis) 
Inés Escobar Gonzalez (Mexico) 
Hiroko Kumaki (Japan) 
Eilat Maoz  (Jamaica)           
Hannah Renee McElgunn (Hopi)

IIE Fulbright US Student Program 

Alice Yeh  (China)

Fulbright-Hays Doctoral Dissertation Research Abroad

Hilary Morgan Leathem  (Oaxaca, Mexico)

Patrick Charles Lewis (Turkey)

American Scandinavian Foundation

Janet Elizabeth Connor (Norway)

Center for Arabic Study Abroad (CASA) (Cairo, Egypt)

Jenna Marie Henderson  (Arabic in Cairo)

American Institute of Indian Studies Advanced Language
Program in India
 
(Full funding for a year of language study in
Trivandrum from AIIS)

Eleonore Capucine Rimbault  (Kerala, India, Malalyalam)

National Geographic Committee for Research and Exploration
Young Explorers 
Grant 

Raymond Alexander Hunter  (Peru-Archaeology)

CLAS Mellon Dissertation Research Travel Fellowship 
(University of Chicago Center for Latin American Studies)

Alejandra Azuero-Quijano (Colombia)

Hilary Morgan Leathem (Oaxaca, Mexico)

Committee on Southern Asian Studies (COSAS) Field Research Fellowship

Taylor Rhodes Lowe  (Thailand)

Paulson Institute Pre-Doctoral Fellowship in Chinese Studies

Heangjin Park (Qingdao, China)

University of Chicago SSD Travel Grants

Alejandra Azuero Quijano  (Colombia)           
Christopher Michael Grant (New Orleans) 

POST-FIELD/DISSERTATION FELLOWSHIPS

Charlotte W. Newcombe Doctoral Dissertation Fellowships          

Zebulon York Dingley (Kenya)

Harry Frank Guggenheim Foundation Dissertation Fellowship

Jeremy Abraham Siegman (Palestine/Israel)

William Rainey Harper Dissertation Year Fellowships

Victoria Nguyen  (China) [Provost’s Fellowship]

Michael and Ling Markovitz Dissertation-Year Fellowship 

Molly Kathleen Cunningham  (Detroit)

Center for East Asian Studies Chinese Studies Dissertation Writing Fellowship

Victoria Nguyen  (China) [decline]

Center for East Asian Studies Japanese Studies
Toyota Dissertation Writing
Fellowship

Hiroko Kumaki (Japan - for use in the field)

Department of Anthropology Lichtstern Dissertation Fellowship          

Alison Michele Feser (Rochester NY after Kodak)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Dissertation Fellowship

Ella Patricia Butler  (US Taste Industry)

Harvard University W.E.B. Du Boise Institute Fellow

Zebulon York Dingley (Kenya)  

Stanford University (Anthropology) Pre-Doctoral Write-Up Fellowship

Maira Hayat  (India)

Committee on Southern Asian Studies (COSAS) Dissertation Fellowships 

Kelly Wilcox Black           
Suchismita Das           
Maira Hayat (Summer only)           
Ayesha Mulla           
Sayantan Saha Roy  (Summer only)       
Mudit Trivedi 

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Post-Field Fellowships

Suchismita Das  (Sikkim)                     
Matthew Charles Knisley (Tanzania, Archaeology)                      
Eric James Triantafillou  (New York, Art Activism)

Anthropology Department Starr Lectureships

Ella Patricia Butler  [Spring]                     
Ethnographic Methods”

Natalja Denise Czarnecki [Spring]                                  
“Food Politics: Consuming Bodies and Beings”

Karma Franklin Frierson [Autumn]
“Defining the “Afro” in Afro-Latin America””

Kristin Gee Hickman [Winter]                                  
“Sounding Out Ethnography: Writing Auditory Worlds”

Cameron Stephen Hu [Winter]          
“PetroModernity: Anthropology in the Age of Oil”

Matthew Charles Knisley  [Spring]
“The Anthropocene: A Time for Humans?”

Victoria Nguyen (10420461) [Decline]          
“Political Ecologies of the City: Urban Natures in an ‘Urban Age’”

Anthropology Preceptor for 2017-18

Owen Nathaniel Kohl 

MAPSS Preceptors

Britta Elisabeth Ingebretson