2011 Awards and Honors

PRIZES

Richard Saller Dissertation Prize  (Division of the Social Sciences)

     Nicholas Hensley Harkness
     The Voices of Seoul: Sound, Body, and Christianity in South Korea

Daniel F. Nugent Dissertation Prize (Historical Anthropology)

     Alexandra Marie Hartnett
     Legitimation and Dissent: Colonialism, Consumption, and the Search for Distinction in Galway, Ireland, ca 1250-1700

Sol Tax Dissertation Prize (Dissertation which "combines highest intellectual merit with relevance to anthropology and action")

     Andrew Peter Graan
     Watching the World Watch: News Media and the Everyday Politics of International Oversight in Post-Conflict Macedoina

     Jonathan Daniel Rosa
     Looking Like a Language, Sounding like Race: Making Latino Panethnicity and Managing American Anxieties

American Association of Hispanics in Higher Education /
Educational Testing Service Outstanding Dissertation Award

     Rocío Magaña
     Bodies on the Line: Life, Death, and Authority on the Arizona-Mexico Border

Roy D. Albert Prize (Best MA essay in Anthropology)

     Joseph Julian Ziems Weiss
     "Challenging Reconciliation: Disagreement and Indeterminacy in Canada's Indian Residential Schools Truth and Reconciliation           Commission"

American Anthropological Association David M. Schneider Award
(for innovative work by a graduate student in the fields of kinship, culture theory, and American culture)

     Averill Jacob Leslie
     "The Kinship of Kallikaks: Henry Goddard's Ad Hoc Charting of a Pathogenic Family and its Foil"

Society for the Anthropology of Food and Nutrition Christine Wilson Award (Awarded at AAA 2010)

     Megan Elizabeth Edwards
     "Virginia Ham: The Local and Global of Colonial Foodways"

Oliver Cromwell Cox and Ernest Everett Just Award
(Best BA Thesis that focuses on issues of diversity and inequality)

     (Ms) Hoda Abdi Hassan
     "Double Discrimination: Perspectives on Disability and Gender in Kenya"

PRE-FIELD FELLOWSHIPS

National Science Foundation Graduate Research Fellowships

     Karma Franklin Frierson
     Matthew Murphy Furlong

Foreign Language and Area Studies Fellowships (FLAS/Title VI) - Academic Year

     Christopher Paul Bloechl (Latin America - Yucatec Maya)
     Natalja Denise Czarnecki (CEERES - Georgian)
     Eric Michael Hirsch (Latin America - Quechua?)
     Kelly Lynn Wilcox (South Asia - Hindi)

DFI (Diversifying Faculty in Illinois)

     David Munaver Bholat (Britain/banking)
     Kathryn Ann Ludwig (US urban)
     LaShandra Patrice Sullivan (Brazil)

Center for Arabic Studies Abroad (CASA) Fellowship (Cairo)

     Kristin Gee Hickman

Qatar Scholarship, Arabic Language Program, Qatar University in Doha
(Administered through the Center for Contemporary Arab Studies, Georgetown)

     Kristin Gee Hickman [decline]

SUMMER 2011 GRANTS (Pre-field)

Foreign Language & Area Studies Fellowships - Summer 2011

     Natalja Denise Czarnecki (Russian)
     Eric Michael Hirsch (Quechua at U. Illinois)
     Emma Elizabeth Hite (Mongolian at ACMS Ulaanbaatar)
     Kevin Bryce Lowry (Mongolian at Indiana U)
     Kelly Lynn Wilcox (Hindi at Wisconsin)

West African Research Association (WARA) Pre-Doctoral Fellowship

     Lauren Nicole Coyle (Ghana)

Some Institute of Advanced Study (SIAS) Summer Institute Fellowship
"Regulating the World Society: Law, Governance, and the Quest for Global Justice"

     Lauren Nicole Coyle (Ghana)

Human Rights Program Summer Internship (U Chicago)

     Yaqub Hilal (Jerusalem)
     Lauren Nicole Coyle (Ghana)

African Language Studies Fund

     Lauren Nicole Coyle (Ghana)

Edward L. Ryerson Fellowship in (Greek/Roman) Archaeology

     Karim Mata (Roman Rhineland)

Nicholson Center for British Studies Research Fellowship

     Jessica Sarah Robinson Robinson (Archival Research in London)

Center for East Asian Studies: Chinese Studies Pre-Dissertation Research Grants

     Britta Elisabeth Ingebretson (Bejing and other locations)
     Xiao-bo Yuan (Nanjing)

American Philosophical Society - Lewis and Clark Fund for Exploration and Field Research

     Krsitin Gee Hickman (Egypt)

Department of Anthropology Leiffer Pre-Field Research Fellowships

     Lee Cabatingan (Cuba)
     Zebulaon York Dingley (Kenya)
     Genevieve Godbout (Antigua)
     Kristin Micole Mahealani Hara (Cambodia)
     Britta Elisabeth Ingebrfetson (China)
     Kevin Bryce Lowry (Western Mongolia)
     Christopher Nicholas Sheklian (Turkey)
     Anna Maria Weichselbraun (Vienna)
     Joseph Julian Ziems Weiss (British Columbia)

Center for Latin American Studies Tinker Travel Grants

     Lee Cabatingan (Cuba)
     Christopher Paul Bloechl (Yucatan)
     Genevieve Godbout (Antigua)
     Christopher Micheal Grant (Caroibbean)
     Meghan Morris (Cuba)

Committee on Southern Asian Studies (COSAS) Pre-Dissertation Research Travel Grant

     Julie Alyssa Hanlon (India)
     Sheflai Jha (India)

FIELD RESEARCH FELLOWSHIPS

Fulbright (various)

     Adela Amaral - IIE Fulbright (Mexico)
     Sean Michael Dowdy - Mellon/IIE* (India)
     Anna Katherine Guengerich - Mellon/IIE* (Peru)
     Gregory Duff Morton - IIE Fulbright (Brazil) [declined]
     Joseph Jay Sosa - Mellon/IIE* (Brazil)
     Brian Christopher Wilson - IIE Fulbright (India/Goa)
     (*IIE Graduate Fellowships for International Study funded by Mellon / "Fulbright Hays")

Social Science Research Council - International Dissertation Research Fellowships

     Lauren Nicole Coyle (Ghana)
     Claudia Gastrow (Angola)
     Gregory Duff Morton (Brazil)

Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research

     Jonah Michael Fares Augustine (Bolivia)
     Lauren Nicole Coyle (Ghana)
     Kathryn Jane Franklin (Armenia)
     Claudia Gastrow (Angola)
     Frederick Benjamin Ketchum (Germany)
     Maureen Elizabeth Marshall (Stable Isotope Analysis)
     Karim Mata (Netherlands)
     Gregory Duff Morton (Brazil)
     Michal Ran-Rubin (Israel)

NSF Doctoral Dissertation Improvement Grants

     Lauren Nicole Coyle (Ghana)
     Gregory Duff Morton (Brazil)
     David Bartholomew Pacifico (Peru)
     Melissa Sara Rosenzweig (Ziyaret Tepe, Turkey)

Inter-American Foundation Grassroots Development Fellowship Program

     Gregory Duff Morton (Brazil)

EPA-STAR (Environmental Protection Agency - Science to Achieve Results) Fellowships for Graduate Environmental Study

     Lauren Nicole Coyle (Ghana) 

Japan Foundation Doctoral Fellowship

     William John Feeney (Japan)

American Institute of Indian Studies Junior Fellowships

     Sean Michael Dowdy (Assam)
     Shefali Jha (Hyderabad)

Berlin Program for Advanced German and European Studies

     Frederick Benjamin Ketchum (Germany)

Lincoln Institute of Land Policy C. Lowell Harriss Dissertation Fellowship

     Lauren Nicole Coyle (Ghana)

University of Chicago SSD Travel Fellowships

     Filipe Lemos Calvão (Brazil?)
     Tatiana Chudakova (Russia)
     Kathryn Elissa Goldfarb (Japan)
     Anna Katherine Guengerich (Peru)
     Jeffrye Sterling Kahn (Florida/Iowa)
     Averill Jacob Leslie (Vermont)

POST-FIELD/DISSERTATION FELLOWSHIPS

Charlotte W. Newcombe Doctoral Dissertation Fellowships

     Chelsey Louise Kivland (Haiti)
     Bretchen Elisabeth Pfeil (Senegal)

Harry Frank Guggenheim Dissertation Fellowship

     Mark Anthony Geraghty (Rwanda)

Josephine De Kármán Dissertation Fellowship

     Elina Inkeri Hartikainen (Brazil)

Carter G. Woodson Institute Predoctoral Residential Research Fellowship

     Elina Inkeri Hartikainen (Brazil)

Spencer/NAE Dissertation Fellowship

     Kelda Ann Jamison (Turkey/Kurdish Literacy)

Benjamin Bloom Dissertation Fellowship

     Kelda Ann Jamison (Turkey) Honorary (Won Spencer)

Institute for Turkish Studies Dissertation Fellowship

     Kelda Ann Jamison (Turkey)

TIAA-CREF Ruth Simms Hamilton Research Fellowship

     Chelsey Lousie Kivland (Haiti)

Oppenheimer Memorial Trust (South Africa)

     Bernard Michael Dubbeld (South Africa)

William Rainey Harper Dissertation-Year Fellowship

     Kelda Ann Jamison (Turkey) First Alternate

Michael and Ling Markovitz/Provost's Dissertation-Year Fellowship

     Filipe Lemos Calvão (Angola) First Alternate

Mellon Foundation/Social Sciences Dissertation-Year Fellowship

     Anita Hannig (Ethiopia)

James C. Hormel Dissertation in Sexuality Studies (U of C)

     Sarah Lynn Luna (US/Mexico Border)

Center for East Asian Toyota Dissertation Writing Fellowship

     Kathryn Elissa Goldfarb (Japan)

Committee on Southern Asian Studies (COSAS)

     Nitya Deepa Das Acevedo (India)
     Meredith Lindsay McGuire (India)
     Matthew David Rich (Bangladesh)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Post-Field Fellowships

     Alexander David Blanchette (Oklahoma Panhandle)
     Mary Theresa Frances Leighton (Peru/Bolivia)
     Joshua Daniel Lee Zaks Walker (DR Congo)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Dissertation Fellowship

     Elayne Mary Oliphant (France)