2007 Awards and Honors

PRIZES

Daniel F. Nugent Dissertation Prize (Historical Anthropology) 

     Mayanthi Leilani Fernando
     ‘French Citizens of Muslim Faith': Islam, Secularism, and the Politics of Difference in Contemporary France

Sol Tax Dissertation Prize (For the Dissertation which "combines highest intellectual merit with relevance to anthropology and action")

     Michael Lewis Cepek
     The Cofán Experiment: Expanding an Indigenous Amazonian World

Roy D. Albert Prize (Best MA essay in Anthropology)

     Nicholas Hensley Harkness
     Practice, Here, Now: Ideological Shift and New Cultural Institutions in Contemporary South Korea

PRE-FIELD FELLOWSHIPS

National Science Foundation Graduate Research Fellowships

    Falina Enriquez
    Jonah Simcha Rubin

Social Science and Humanities Research Council of Canada (SSHRC)

    Jonah Michael Augustine (Archaeology/Andes)

Foreign Language & Area Studies Fellowships (FLAS/Title VI) ACADEMIC YEAR

     Danielle Josselyn Flam (East Asia-Chinese) (New)
     Phoebe Rene France (Latin America-Portuguese)
     Julie Alyssa Hanlon (South Asia - Tamil ) (decline)
     Nicholas Hensley Harkness (East Asia-Korean) (decline)
     Owen Nathaniel Kohl (CEERES-Croatian/Bosnian/Serbian)
     Maureen Elizabeth Marshall (East Europe-Russian)
     Matthew David Rich (South Asia-Bengali) (decline)
     Nelly Samoukova (East Europe-Polish)
     LaShandra Patrice Sullivan (Latin America-Portuguese)
     Tatiana Tchoudakova (East Europe-Uzbek)
     Gabriel Omar Tusinski (Latin America-Portuguese)
     Brian Christopher Wilson (South Asia-Hindi) (New)

SUMMER 2007 GRANTS (Pre-field)

Social Science Research Council - Dissertation Proposal Development Fellowships

     Chelsey Louise Kivland (Haiti)
     Elayne Mary Oliphant (France)

American Institute of Bangladesh Studies Pre-Dissertation Fellowship

      Matthew David Rich (Bangladesh)

Foreign Language & Area Studies Fellowships (various) - SUMMER

     Kathryn Elissa Goldfarb (East Asia-Japanese-Hokkaido)
     Julie Alyssa Hanlon (South Asia - Tamil )
     Chelsey Louise Kivland (Latin America - Haitian Creole - Florida Internatl)
     Owen Kohl (East Europe - Croatian in Zagreb)
     Gregory Duff Morton (Latin America-Portuguese in Brazil)
     Erin Elizabeth Pappas (CEERES - Ukrainian - Harvard)
     Malavika Reddy  (Thai, via U Wisconsin SEASSI)
     Adam Carl Sargent (Hindi, via U Wisconsin SEASSI)
     Tatiana Tchoudakova (CEERES - Mongolian - Indiana)
      Gabriel Omar Tusinski (Indonesian, via U Wisconsin SEASSI)

France Chicago Center François Furet Travel Grant ($1000)

      Benjamin Peter Luley (Lattes, France)

Nicholson Center Short Term Graduate Fellowships

      David Munaver Bhohat  (Britain)

Provost's Summer Fellowships

      Maureen Elizabeth Marshall  (Kampsville Field School)
      Simon James May  (Britain)

AGEP/SBE Summer Collaborative Research Grant

     David Munaver Bhohat (Britain)

Kathryn Wasserman Davis Fellowship, Middlebury College

     Erik Lee Levin (Brazil) (for Sum Portuguese at Middlebury)

Center for Latin American Studies Travel Grants (Latin America/Iberia)

     Jonah Michael Augustine (Bolivia)
     Chelsey Louise Kivland (Haiti)
     Mary Theresa Frances Leighton (Peru, Bolivia,Chile)
     Gregory Duff Morton  (Brazil)
     Sarah Lynn Luna (Mexico)
     David Bartholomew Pacifico (Peru)
     LaShandra Patrice Sullivan (Brazil)

COSAS Language Study and/or Pre-Dissertation Research Fellowships

     Matthew David Rich  (Bangladesh)

Center for East Asian Studies Travel Grants ($3000)

     Kathryn Elissa Goldfarb (Japan)

Vance Lancaster Research Grant in Lesbian and Gay Studies

     Sarah Lynn Luna (Mexico City)

African Language Studies Fund

     Filipe Lemos Calvão
     Kerry Ryan Chance
     Ania Hannig
     Kathleen Lorne McDougall
     Nicholas Smith
     Joshua Daniel Lee Zaks Walker

Department of Anthropology Leiffer Pre-Field Research Fellowships ($2000 max.)

     Kathryn Elissa Goldfarb (Japan)
     Maureen Elizabeth Marshall 
     Marcos Alexander Mendoza (Argentina)
     Jason David Ramsey  (Yucatán)
     Melissa Sara Rosenzweig  (Israel & Turkey)

Jacobs Research Fund, Whatcom Museum of History and Art

      Falina Enriquez  (Hopi Indian songs)
     Michelle Anne Lelièvre (Archaeology, Nova Scotia)
     Lauren Anne Wynne  (Yucatán)

FIELD RESEARCH FELLOWSHIPS

Fulbright (various)

     Lily Hope Chumley Fulbright-Hays (Alternate) (China)
     Nicholas Hensley Harkness  IIE Fulbright (Korea) [decline] 
     Adam Samuel Kucharski (College) IIE Fulbright (Palestine?)
     Sarah Lynn Luna Fulbright-Hays (Mexico)
     Simon James May Fulbright-Hays (Fiji)
     James Slotta Fulbright-Hays (Papua New Guinea)
     Lauren Anne Wynne Fulbright-Hays (Mexico)

Social Science Research Council - International Dissertation Research Fellowship

     João Felipe Ferreira Gonçalves (Cuba)
     Laura Zoe Humphreys (Cuba)

Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research

      Lily Hope Chumley (China)
      Gretchen Elisabeth Pfeil (Senegal)
      Jonathan Daniel Rosa (US Urban)
      James Slotta (Papua New Guinea)

US Institute of Peace - Peace Scholar Dissertation Fellowships Jennings Randolph Program for International Peace

     Mark Anthony Geraghty (Rwanda)

NSF Dissertation Improvement Grants

     Andrew Michael Bauer (Archaeology/India)
     Steven B. Kosiba (Archaeology/Peru)
     Erik Lee Skjon (Linguistics/Mozambique)

American Institute of Indian Studies Junior Research Fellowship

     Andrew Michael Bauer (Archaeology/India)

American Councils ACTR-ACCELS Southeast European Research Program

     Larisa Jasarevic (Bosnia-Herzagovina)

Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies

     Byron Ellsworth Hamann  (Mexico)

Program for Cultural Cooperation Between SPAIN's Ministry of Culture and United States Universities

     Byron Ellsworth Hamann  (Spain)

Nicholson Center Long-Term Dissertation Fieldwork Fellowship

     Simon James May (922870) (Britain)

University of Chicago Special Overseas Fellowships ($500-$2000)

     Kathleen Lorne McDougall (S. Africa) 
     Hadas Weiss (Israel)

Janco Travel Grants/Orin Williams Fund (Social Science Division)

     Yarimar Bonilla (Guadaloupe)
     Laura-Zoe Humphreys (Cuba)
     Kelda Jamison (Turkey)
     Alison Kohn (Bolivia)
     Michelle Lelievre  (Nova Scotia)
     Kathleen Lorne McDougall (S. Africa)
     Sarah Muir (Argentina)
     Urmila Nair (India)
     Clare Sammells (Bolivia)
     Jermey Walton (Turkey)
     Hadas Weiss (Israel)

POST-FIELD/DISSERTATION FELLOWSHIPS

American Academy of Arts and Sciences Visiting Scholar Program

     Galit Alcalay Sarfaty  (World Bank)
     (Eligible on the basis of JD degree)

Charlotte W. Newcombe Doctoral Dissertation Fellowship

     Justine Buck Quijada (Buryatia)

Josephine de Kármán Fellowship

     Nitzan Shoshan (Germany)

Chiang Ching-Kuo Foundation Doctoral Dissertation Fellowship

     John Lewis Osburg (China)

Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research Wadsworth International Fellowship

     Diana Bocarejo (Colombia)

American-Israeli Cooperative Enterprise Israel Scholar Award

     Alejandro Ivan Paz (Israel)

Cesar Chavez Dissertation Fellowship - Dartmouth College

     Rocío Magaña (Mexico)

American Anthropological Association Minority Dissertation Fellowship

     Rocío Magaña (Mexico)

Center for Comparative Immigration Studies UC-San Diego Visiting Research Fellowship

     Rocío Magaña (Mexico) (decline)

Hannah Holborn Gray Fellowship

     Nicholas Hensley Harkness (Korea)

Mellon Foundation Fellowships in Latin American History

      Zachary James Chase (Peru)

Mellon Foundation/University of Chicago Dissertation-Year Fellowships

      Hadas Weiss (Israel/Palestine)

Markovitz Dissertation Fellowship

     John Lewis Osburg (China) [decline]

Center for Gender Studies Dissertation Writing Fellowship

     John Lewis Osburg (China) [decline]

Committee on South Asian Studies Dissertation-Year Fellowships

     Jayson McKenzie Beaster-Jones
     Royal Omar Ghazal
     Beatrice Anne Jauregui
     Peter Gavin Johansen
     Urmila Nair
     Namita Sugandhi

Center for East Asian Studies Dissertation Writing Fellowships

     Joseph Doyle Hankins (Japan)
     John Lewis Osburg (China) (decline)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Dissertation-Year Fellowship

     Courtney J. Handman (PNG)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Post-Field Fellowship

     Kelda Ann Jamison (922334) (Turkey)

SSCD Dissertation Teaching and Research Fellowships

     Sarah Brohard Muir (Argentina)
     Jeremy Francis Walton (Turkey)