2003 Awards and Honors

PRIZES

Roy D. Albert Prize (Best MA essay in Anthropology)

     Andrew Peter Graan  (Macedonia)
    Morality Plays and NATO Proverbs: Affect and Identity
     in the U.S. Mass Media Coverage of ‘The Crisis in Kosovo'.

     Courtney J. Handman  (PNG)
     ‘Pidgin's Progress' Revisited: The Language Policy Question in Papua New Guinea's Independence

     Katherine Campbell McGurn (Bolivia)
     Anthropology's Ghosts and Salvage Genetics:
     Embedding Anachronistic Anthropology in Human Genetics

PRE-FIELD FELLOWSHIPS

National Science Foundation Graduate Research Fellowships

     Rihan Wen Xin YEH (Mexico)
     Jeffrey Sterling Kahn (New) (Benin & Haiti)
     Sarah Lynn Luna  (New) (Mexico)

Ford Foundation Predoctoral Fellowships for Minorities

     Azande Mangeango  (Equatorial Africa)

Social Science and Humanities Research Council of Canada (SSHRC)

     Michelle Anne Lelièvre  (Nova Scotia-Archaeology)

Dolores Zohrab Liebmann Fellowship

     Samantha Twigg Johnson  (Britain)

National Research Council of South Africa

     Bernard Michael Dubbeld (South Africa)

Foreign Language & Area Studies Fellowships (FLAS/Title VI) ACADEMIC YEAR

     Meghan Ree Ablott (Latin America)
     Aaron Michael Ansell  (Latin America-Portuguese) (decline)
     Justine Buck (East Europe-Russian)
     Alan Frederick Greene  (East Europe-Russian)
     Brian Arthur Horne (East Europe-Russian)
     Kelda Ann Jamison (East Europe-Russian)
     Erik L. Levin (Jt/Ling) (Latin America-Portuguese)
     Sean Timothy Mitchell (Latin America-Portuguese) (decline)
     Amy June Sousa (South Asia-Hindi)
     Lauren Anne Wynne  (Latin America)

Mellon First Year Fellowships in the Humanities

     Jonathan Daniel Rosa (New) (US Linguistic)

Mellon Graduate Achievement Fellowship (Social Science Division)

     Mark Anthony Geraghty (Rwanda)

SUMMER 2003 GRANTS (Pre-field)

Foreign Language & Area Studies Fellowships (various) - SUMMER

     Justine Buck (East Europe-Russian)
     Kelda Ann Jamison (Middle East-Turkish)
     Erik Lee Levin (Latin America-Portuguese?)
     Gretchen Elisabeth Pfeil (Africa-Wolof, via U Penn)
     Kabir Tambar (Middle East-Turkish)

Foreign Language Enhancement Program (FLEP)

     Beatirce Anne Jauregui  (Hindi - U Wisconsin)
     Erik Lee Levin (Portuguese)

Center for Latin American Studies Tinker Travel Grants (Latin America/Iberia)

     Christopher Ball  (Brazilian Amazon)
     Diana Bocarejo (Colombia)
     Santiago Giraldo (Colombia)
     Maria del Rocío Magaña (Mexico)
     Sarah Brohard Muir (Argentina)

Institute of Turkish Studies

     Kelda Ann Jamison  (Turkish at Boğaziçi)
     Kabir Tambar  (Turkish at Boğaziçi)

Center for East Asian Studies Japanese Studies Travel/Research Grant

     Joseph Doyle Hankins (Japan)

Francois Furet Travel Grants ($1000-$2000 each - to France)

     Alison Sharon Kohn

Department of Anthropology Leiffer Pre-Field Research Fellowships

     Greg A. Beckett (Haiti)
     Justine Buck (Russia/Buryatia)
     Benjamin Harris Eastman (Cuba)
     Trevor Anthony Goldsmith (Spain)
     Kelda Ann Jamison (Turkey)
     Sean Timothy Mitchell  (Brazil)
     Marston Hunt Morgan (New Caledonia)
     Sarah Brohard Muir (Argentina)
     Nitzan Shoshan (Germany)

African Language Study Fund (($1000-$2000 each)

     Bernard Michael Dubbeld (South Africa)
     Mark Anthony Geraghty  (Rwanda)
     Jeremy L. Jones  (Zimbabwe)
     Azanda Mangeango (Sudan)

FIELD RESEARCH FELLOWSHIPS

Fulbright (various)

     Aaron Mike Ansell   Fulbright-Hays (Brazil)
     Christopher Gordon Ball  IIE-Fulbright (Brazil)
     Christopher Gordon Ball  Fulbright-Hays (Brazil)
     Brian Christopher Fahey Brazeal   Fulbright-Hays (Brazil)
     Andrew Peter Graan  IIE-Fulbright (Macdeonia)
     Jessica Rachel Greenberg  Fulbright-Hays (Serbia)
     Alison Sharon Kohn  Fulbright-Hays (Bolivia)
     Omar Kutty  Fulbright-Hays (India)
     Katherine Campbell McGurn  Fulbright-Hays (Bolivia)
     Sean Timothy Mitchell   Fulbright-Hays (Brazil)
     Patrick Micheal Scott   Fulbright-Hays (Bolivia)
     Eric Lee Skjon   Fulbright-Hays (Mozambique)
     Christopher Edward Walker   Fulbright-Hays (China/Tibet)

Social Science Research Council
International Dissertation Field Research Fellowship Program


     Mayanthi Leilani Fernando  (France) (Muslim women in France)

Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research

     Yarimar Bonilla  (Guadeloupe)
     Benjamin Harris Eastman  (Cuba)
     Alison Sharon Kohn  (Bolivia)
     Omar Kutty (India)
     Christopher Edward Walker  (Tibet)

NSF Dissertation Improvement Grants

     Stephen Kingsley Scott (Bolivia) (Technology Studies)
     Katherine Campbell McGurn  (Bolivia) (Technology Studies)

Chateaubriand Fellowships (Bourses Chateaubriand en Sciences Sociales et Literature)

     Yarimar Bonilla  (Guadeloupe)

Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales Exchange Fellowship

     Sarah Froning Deleporte  (Paris)

Institute d'Etudes Politiques (Sciences Po) Exchange Fellowship

     Kimberly Alison Arkin  (Paris)

University of Chicago Special Overseas Fellowships ($1000-$1500)

     Sean Timothy Mitchell (Brazil)
     Andrea Karin Muehlebach  (Italy)

POST-FIELD/DISSERTATION FELLOWSHIPS

Charlotte W. Newcombe Doctoral Dissertation Fellowship

     Lori Ann Allen  (Palestine)
     Enid Gabriella Coleman  (US computer culture)

American Council of Learned Societies East Europe Dissertation Fellowship

     Gretchen Anna Bakke  (Slovenia)
     Andrew Christian Gilbert  (Bosnia-Herzegovina)
     Stephen Eugene Hibbard  (Poland)

United States Institute of Peace Jennings Randolph Program Dissertation Fellowship

     Lori Ann Allen  (Palestine) (decline)

Harry Frank Guggenheim Dissertation Fellowship

     Daniel Benedict Monterescu  (Israel)

Toyota Foundation

     Stanislaus Sandarupa  (Indonesia)

Brookings Institution Predoctoral/Dissertation Fellowship in Foreign Policy Studies

     Lori Ann Allen (Palestine) (decline)

Chiang Ching-kuo Foundation International Scholarly Exchange Fellowship

     Jeffrey Thomas Martin (Taiwan)

Mellon Foundation/University of Chicago Dissertation-Year Fellowships

     Gretchen Anna Bakke (Slovenia)

Josephine de Kármán Fellowship

     Daniel Benedict Monterescu  (Israel)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Dissertation-Year Fellowships

     Frank Daniel Bechter (US Deaf Community)

SSCD Dissertation Teaching and Research Fellowships

     Marina Louise Peterson (US)
     Tara Ann Schwegler (Mexico)

Center for East Asian Studies Dissertation-Year Fellowships

     Kevin Neal Caffrey  (China)
     Siân Victoria Liu  (China)

Department of Anthropology Mark Hanna Watkins Post-Field Fellowships ($5000 each)

     Michael Lewis Cepek (Ecuador)
     Katarina Alexandra Krizancic (Tahiti)
     Krista Ann Lewis  (Yemen-Archaeology)
     Alexander Dale Mawyer (French Polynesia)

Committee on South Asian Studies (Small Grants)

     Asad Ali Ahmed  (Pakistan)
     Nusrat Chowdhury (Bangladesh)
     Jayson Beaster-Jones  (India)
     Jenny Michelle Huberman  (India)
     Omar Kutty (India)
     Genevieve Lakier (Nepal)